Menu

Początki kolei - część III

Replika lokomotywy Novetly na wystawie w Museum of Science and Industry w Manczesterze. Koła i jeden cylinder pochodzą z oryginalnej maszyny, fot.A.M.Hurrell - wikipedia.org Replika lokomotywy Novetly na wystawie w Museum of Science and Industry w Manczesterze. Koła i jeden cylinder pochodzą z oryginalnej maszyny, fot.A.M.Hurrell - wikipedia.org

Kolejny etap rozwoju kolei rozpoczął się w 1814 roku, wtedy to George Stephenson skonstruował lokomotywę, która nosiła nazwę Mylord, a następnie Blucher i była wykorzystywana w kopalniach węgla kamiennego w Killingworth. Pod względem technicznym sprawdzała się doskonale, jednak ekonomicznie była bardzo nieopłacalna.

Stephenson postanowił pracować nad nowym, lepszym modelem i tak oto w 1822 w fabryce w Newcastle upon Tyne wybudowano pięć innowacyjnych maszyn dla kopalni. Dwie z nich zaczęto wykorzystywać do transportu węgla kamiennego na trasie Stockton- Darlington. Lokomotywa ciągnęła pociąg złożony z 34 wagonów z prędkością 19 km/h. Celem Stephensona i jego syna Roberta była chęć wykorzystania części tej trasy do obsługiwania lokomotywami ruchu osobowego.

Pomimo tego, że Anglia była krajem, który odnosił największe sukcesy w rozwoju kolei żelaznej Parlament nie wydal zgody na budowę trasy kolejowej. Warto dodać, że już wtedy kraj był bardzo zaludniony i mnóstwo dróg przebiegało przez prywatne tereny albo omijało ważne centra. W końcu jednak udało się przeforsować pomysł budowy szlaku. Zakończyło się to pomyślnie dzięki związkowi kwarków- Religious Society of Friends (Towarzystwo przyjaciół) i jego przewodniczącemu Edwardowi Pease. Powstała wtedy również spółka Stockton and Darlington Railway, która zajęła się tym projektem. Prace rozpoczęto w 1824 roku a efekty były szybko widoczne, ułożono 64 000 kamiennych szyn z drewnianymi podkładami i na nich umieszczono tory.

Ta wielka chwila, kiedy to pierwsza lokomotywa parowa na świecie oprócz wagonów z węglem czy rudą, dzięki użyciu napędu parowego przewiozła także ludzi nastąpiła 27 września 1825 roku. Cała uroczystość została zaplanowana w każdym nawet najdrobniejszym szczególe, były dzwony kościele i armatnie wystrzały. George Stephenson nazwał swoje dzieło Locomotion No. 1, ciągnęła sześc wagonów towarowych wypełnionych węglem i mąką, jeden wagon osobowy przygotowany dla gości honorowych, 20 wagonów z ławkami dla kolejnych 450 gości i budowniczych i na końcu sześc wagonów z węglem. Pociąg ciągnął 70 ton ładunku i poruszał się z prędkością 13 km/h.

Stephenson wprowadził jeszcze jeden rewolucyjny pomysł, a mianowicie rozstaw szyn, który wynosił 1435 mm. Stal się on w późniejszym czasie standardem na większości szlaków kolejowych.

Od momentu pamiętnego przejazdu lokomotywy parowe, które ciągnęły powozy i pociągi towarowe współzawodniczyły z dyliżansami konnymi i pocztowymi w przewodzie pasażerów i towarów. Otwarcie trasy kolejowej wiązało się z bardzo dużym zapotrzebowaniem na węgiel.

Planowano również budowę trasy kolejowej między Liverpoolem i Manchesterem.

W 1829 roku dwaj inżynierowie, John Braithwaite i John Ericsson zaprezentowali Novelty- lokomotywę parową, która w czasie 56 sekund pokonywała jedną milę.

Tak oto kolej żelazna XIX wieku w znacznym stopniu odmieniła zarówno transport towarów jak i przewóz pasażerski. Wybudowano gęstą sieć połączeń kolejowych co wiązało się z rozwojem przedmieść, skąd klasa średnia dojeżdżała do pracy, a jednocześnie stała się częstym użytkownikiem kolei. W drugiej połowie XIX wieku nikt nie wyobrażał sobie rozkładów jazdy bez ekspresowych wakacyjnych i wycieczkowych pociągów. Już wtedy zachęcały one swoją elegancją i dbałością o każdy szczegół, oferowały wspaniałą obsługę i wykwintne jedzenie w wagonach restauracyjnych. Producenci byli bardzo dumni, że mogli zapewnić swoim pasażerom trochę luksusu.

 

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę