Menu

Największe katastrofy kolejowe w Polsce - część III

Lokomotywa ET22-641, fot.Luaksy94 - wikipedia.org Lokomotywa ET22-641, fot.Luaksy94 - wikipedia.org

20 sierpnia 1990 roku miała miejsce katastrofa kolejowa w Ursusie. Pociąg pospieszny „Silesia” relacji Praga – Warszawa Wschodnia najechał na tył pociągu osobowego relacji Szklarska Poręba – Warszawa Wschodnia.

Do tragedii doszło o godzinie 6.20 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia. Pociąg „Silesia” prowadzony przez lokomotywę typu 201E, jest to to seria PKP ET22, która ma bardzo mocną konstrukcję i waży ok 120 ton wbił się w tył pociągu osobowego. Ostatni wagon został dosłownie zmiażdżony, podwozie zostało zerwane a przedziały doszczętnie zniszczone.

W wyniku wypadku śmierć poniosło 16 osób a 43 zostały ranne.

Powołano komisję w celu zbadania przyczyn wypadku, nigdy nie udało się jednak jednoznacznie ustalić dlaczego doszło do katastrofy.

W chwili wypadku była gęsta mgła i być może w warunkach wilgoci źle zadziałał semafor, do tego bardzo zła widoczność, a właściwie jej brak, uniemożliwiła maszynistom rozpoczęcie procedury hamowania.

Z powodu wątpliwości co do przyczyn katastrofy, maszynistę „Silesii” Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił, postępując zgodnie z zasadą „in dubio pro reo” (w wypadku wątpliwym należy orzec na korzyść oskarżonego)

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę