Menu

Początki kolei - część IV

Replika lokomotywy Rocket w Muzeum Transportu w Nurembergu; fot. G-Man- wikipedia.org Replika lokomotywy Rocket w Muzeum Transportu w Nurembergu; fot. G-Man- wikipedia.org

Po swoich pierwszych sukcesach kolejowych w 1824 roku George Stephenson chciał wybudować trasę łączącą Liverpool z Manchesterem. Jednakże początkowo parlamentarzyści skutecznie mu to uniemożliwiali.

Stephenson uważał, że jego napędzana parą lokomotywa jest w stanie dwa razy szybciej pokonać tę trasę niż najszybszy dyliżans pocztowy. Aby to udowodnić towarzystwo kolejowe zorganizowało widowiskowy konkurs, Rainhill Trials Wzięły w nim udział cztery lokomotywy:

- Novetly (Nowość) Johna Braithwaite'a i Johna Ericssona

- Sans Pareil (Niezrównana) Timothy'ego Hackwortha

- Rocket (Rakieta) Georga i Roberta Stephensonów

- Perseverance (wytrzymałość) Timothy'ego Burstalla

Każda z tych lokomotyw musiała być przymocowana na resorowanych sześciu kołach, wysokość nie mogła przekraczać 4,6 m, ciężar nie mógł być większy niż 6 ton. Powinna mieć komin aby sama mogła pochłaniać dym, ciśnienie pary w kotle nie mogło przekraczać 3,5 atmosfer. Jadąc z prędkością 16 km/h powinna ciągnąc ciężar 20 ton, oprócz tego nie mogła kosztować więcej niż 550 funtów szterlingów. 6 października 1829 roku miała znaleźć się w Liverpoolu. Takie warunki spełniała każda z tych lokomotyw, ale tylko jedna z nich pokonała całą trasę liczącą 70 mil, czyli 113 km. Była to maszyna autorstwa Stephensonów, osiągnęła ona prędkość 46 km/h, czyli 30 km/h więcej niż wymagano w konkursie. Tak więc twórcom Rocket przypadł puchar zwycięstwa.

Po tym spektakularnym sukcesie Stephenson mógł się skupić na budowie trasy Liverpool- Manchester, która miała być pierwszym na świecie połączeniem intercity. Wyznaczeniem trasy zajął się Robert Stephenson, zaprojektował liczne mosty i przekopy. Aby trasa kolei była jako tako równa, w czerwonym piaskowcu góry Olive Mount wyżłobiono dwumilowy przejazd. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych miejscach wąwóz ma 20 metrów głębokości. Z reszty kamieni, które wydobyto wybudowano nasyp kolejowy Roby oraz wiadukt Sankey na trasie przejazdu. Łącznie powstały 64 mosty i wiadukty z cegieł, a szkocki inżynier William Fairbarn skonstruował most z odlewów żeliwnych. Cała dwutorowa trasa, licząca 50 km, powstała w przeciągu czterech lat. Łączyła portowy Liverpool z przemysłowym Manchesterem.

Na tę okoliczność przygotowano różnorodne wagony do przewozu ludzi, zwierząt, towarów i powozów. Przygotowano osiem składów i sporządzono rozkład jazdy.

Trasa została nieoficjalnie otwarta 15 września 1830 roku i wszystkie wcześniejsze wątpliwości związane z budową kolei rozwiały się.

Do końca 1831 roku korzystających z tego połączenia można było liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Anglia w kolejnych latach wzbogaciła się o kilka krótkich połączeń kolejowych.

Jako ciekawostkę warto podać, że już wtedy oprócz nazwiska pasażera na bilecie widniało również miejsce siedzącego.

Jakie innowacyjne pomysły wprowadził Stephenson, że jego lokomotywa odniosła tak wielki sukces? Rakieta posiadała:

- podgrzewany kocioł rurowy

- poziomo ułożone cylindry zewnętrzne

- koła zamachowe z dyszlami i samoregulującym podsycaniem ognia dzięki odprowadzaniu pary.

Oczywiście z raku na roku wprowadzano ulepszenia i już na oficjalnym otwarciu trasy Liverpool- Manchester 4 października 1830 roku, autor zaprezentował nowy, dużo lepszy model lokomotywy, którą nazwał Planet.

Stephenson jest również założycielem pierwszej na świecie fabryki lokomotyw, istniała od 1823 roku pod nazwą Robert Stephenson nad Company. Ich osiągnięcia na rynku kolejowym były tak duże, że zaczęli produkować nie tylko na rynek angielski, np. lokomotywa Adler wysłana do Niemiec w 1835 roku, miała numer fabryczny 118.

Możemy powiedzieć, że od tego momentu rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój kolei.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę