Menu

Największe katastrofy kolejowe w Polsce - część IV

fot. Kenraiz - wikipedia.org fot. Kenraiz - wikipedia.org

Katastrofa Kolejowa w Reptowie miała miejsce 5 maja 1997 roku o godz. 12.25, doszło do wypadku pociągu pośpiesznego nr 83102 Barbakan relacji Świnoujście – Kraków Główny.

W wypadku wzięły udział dwa pociągi. Pociąg pośpieszny nr 83102 Barbakan relacji Świnoujście – Kraków Główny, w którego skład wchodziła lokomotywa EU07-150 i jedenaście wagonów osobowych oraz pociąg towarowy nr 84386 relacji Szczecin Gumieńce – Dąbrowa Górnicza złożony z lokomotywy ET22-1073 i dwudziestu niezaładowanych wagonów – platform serii Sa.

Stacja w Reptowie to stacja dwutorowa, zelektryfikowana, przelotowa, osobowo-towarowa.

O godzinie 12:25 przez stację przejeżdżał pociąg pospieszny nr 83102 Barbakan z prędkością 116 km/h. Maszynista zastosował się do oznaczeń na semaforach. Gdy przez zwrotnicę przejeżdżał szósty od czoła pociąg wagon nastąpiło samoczynne przestawienie jednej ze zwrotnic. Doszło do wykolejenia i rozerwania sprzęgów śrubowych między szóstym i siódmym wagonem.

Ta sytuacja spowodowała gwałtowny spadek ciśnienia w przewodzie hamulcowym pociągu oraz nagłe hamowanie. Wykolejony wagon barowy spowodował znaczne zniszczenia, zdemolował urządzenia sterowania ruchem, pościnał słupy trakcyjne i semafor oraz zniszczył nawierzchnię toru na długości ok 500 m. Oderwane wagony z pełną prędkością wpadły na tył pociągu towarowego, platforma została wepchana ok 40 m w głąb składu i obrócona o 90 stopni. Wagon barowy został doszczętnie zniszczony.

Spośród pięciu wykolejonych wagonów pasażerskich, cztery nadawały się tylko do kasacji, trzy wagony pociągu towarowego również zakwalifikowano do kasacji.

W wyniku tego wypadku zginęło 12 osób a 36 zostało rannych.

W akcję ratunkową było zaangażowanych szesnaście zastępów strażackich, teren wypadku zabezpieczało dziewięćdziesięciu policjantów i piętnaście zespołów medycznych.

Został powołany specjalny zespół do spraw ustalenia przyczyn katastrofy przez zarząd PKP.

Do wypadku doszło ponieważ wystąpiły drgania o charakterze rezonansowym taboru oraz drgań napędu zwrotnicy wskutek czego zmieniło się położenie zwrotnicy pod jadącym pociągiem.

Wykluczono winę pracowników kolei w spowodowaniu katastrofy.

Zgodnie z kwalifikacją wypadków i wydarzeń kolejowych ten wypadek został przypisany do kategorii 134 – wypadek z przyczyn nieustalonych.

Po tym zdarzeniu podjęto działania profilaktyczne. Zostały sprawdzone wszystkie rozjazdy używane w ruchu z prędkością większą niż 100km/h. W ten sposób wymieniono ponad sześć tysięcy kompletnych rozjazdów na bardziej nowoczesne, który były wyposażone w dodatkowe stabilizatory iglic oraz zamknięcia nastawcze, które blokowały rozjazd w określonym położeniu, jednocześnie były one odporne na zjawisko pełzania szyn i zmiany temperatury.

Dla uczczenia pamięci ofiar w pobliżu budynku stacji postawiono sześciometrowy, stalowy krzyż. Zamieszczono na nim tabliczkę z napisem:

Boże, czemuś dał duszę co snu musi żebrać i życie, które można tak łatwo odebrać „

 

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę