Menu

Początki kolei - część V

Reprodukcja lokomotywy parowej Beuth w Niemieckim Muzeum Technologii w Berlinie, fot. de:User:MPW57 - wikipedia.org Reprodukcja lokomotywy parowej Beuth w Niemieckim Muzeum Technologii w Berlinie, fot. de:User:MPW57 - wikipedia.org

Cofnijmy się teraz trochę wstecz. Kolej w Anglii rozwijała się bardzo szybko i prężnie, jednak na kontynencie stawiała dopiero pierwsze kroki.

W 1814 roku pruski inżynier techniczny Johann Friedrich Krigar wybrał się w podróż do Anglii, a konkretnie udał się do Leedes, aby móc zobaczyć jak wyglądała produkcja lokomotyw. Potem w 1816 roku zbudował wg ich wzoru wóz parowy.

Z kolei Joseph von Baader z Monachium zaproponował w 1814 roku budowę żelaznej kolei konnej łączącej Norymbergę z Furth. Została ona otwarta 7 grudnia 1835 roku, na torach znalazła się lokomotywa Adler (Orzeł) wyprodukowana przez Stephensona w Newcastle.

W kolejnych latach skupiano się na ulepszaniu działania lokomotyw, jak również na zbudowaniu własnej maszyny. Pierwszy w pełni niemiecki pojazd kolejowy został wybudowany w fabryce w Ubigau pod kierownictwem prof. Johanna Andreasa Schuberta z Drezna, otrzymał imię Saksonia.

Warto również zwrócić uwagę, że już wtedy każda z lokomotyw zgodnie z przepisami posiadała gwizdek parowy. Było to potrzebne ze względu na to, że na wielu trasach równocześnie podróżowały lokomotywy, powozy konne i inne pojazdy więc maszynista musiał mieć sposobność, aby zapobiegać kolizjom. Co ciekawe, ze względu na obecność dwóch zaworów, głównego i pomocniczego, istniała możliwość osiągnięcia różnej wysokości i głośności sygnału dźwiękowego.

W Niemczech zaczęły powstawać wizje połączenia szlakami kolejowymi wszystkich miast wchodzących w skład kraju, takie idee w 1833 roku głosił Friedrich List. I rzeczywiście w niedługim czasie wybudowano te oto trasy:

- Berlin – Poczdam (październik 1838 roku

- Brunszwik – Wolfenbuttel (1838 roki

- Lipsk – Drezno (1839 rok)

W Prusach w latach 1820 - 1840 powstały nawet pierwsze fabryki, którym przewodził August Borsig. Jest on również autorem wozów, które wykorzystywano przy budowie kolei poczdamskich. Jemu przypisane jest skonstruowanie pierwszej lokomotywy parowej zgodnie ze wzorem amerykańskim, powstała ona w 1841 roku. Trzy lata później jego fabryka zbudowała kolejną maszynę, tym razem otrzymała imię Beuth. Możemy wymieć jeszcze inne zakłady i ich twórców, którzy osiągnęli światową sławę, np. Johann Andreas Schubert (Drezno), Carl Edler von Prevrnhuber (Wiedeń), Joseph Anton von Maffei (Monachium), Emil Kessler (Karlsruhe) czy Georg Egestorff.

Na całym kontynencie prace nad powstawaniem kolei szły pełną parą. W 1835 roku w Brukseli swoją pracę rozpoczął pierwszy parowy pociąg. W 1837 roku w Rosji powstało połączenie kolejowe między Petersburgiem a Carskim Siołem. 1837 rok to także początek funkcjonowania kolei w Wiedniu. Holandia swoją erę kolejową rozpoczęła w 1839 roku, kiedy to do użytku została oddana trasa Amsterdam – Haarlem. W tym samym roku we Włoszech w swój dziewiczy rejs udała się pierwsza parowa lokomotywa, przejechała z Neapolu do Portici. Na Półwysep Iberyjski kolej dotarła znacznie później. W Hiszpanii pojawiała się dopiero z 1855 roku, na trasie z Barcelony do Mataro. Natomiast w Portugalii w 1856 roku oddano do użytku trasę Lizbona – Carregado.

 

 

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę