Menu

Początki kolei - część VI

 Lokomotywa Grasshopper- jest to najstarsza amerykańska lokomotywa, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Znajduje się w B&O Railroad Museum in Baltimore fot. JGHowes Lokomotywa Grasshopper- jest to najstarsza amerykańska lokomotywa, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Znajduje się w B&O Railroad Museum in Baltimore fot. JGHowes

Gdy na kontynencie zaczynano otwierać pierwsze trasy kolejowe, w Ameryce liczyły one już 1500 km. W 1829 roku oddano do użytku najdłuższą trasę kolejową na świecie o długości 1670 km, łączyła ona Boston w stanie Massachusettss z Greensboro w Georgii.

Dla porównania, w 1840 roku trasy w całej Europie razem z Rosją miały 2925 km a w Ameryce ich długość liczyła już 4535 km.

Twórcami pierwszych amerykańskich lokomotyw są John Stevens i zegarmistrz Phineas Davis. Ich projekty o nazwie Grasshopper i York były produkowane na skalę masową. Za oceanem powstał też ciekawy typ lokomotyw o nazwie „cow- catchers” (łapacze krów). Ich autorem jest Issac Dripps, były wyposażone w spychacze dla ochrony przed dzikimi zwierzętami i bydłem.

W 1860 roku długość sieci kolejowej w Ameryce wynosiła już 49 016 km, była dziesięciokrotnie wyższa nić 20 lat temu.

Jeśli idzie o nowinki techniczne, to wiązały się one z paliwem, zamieniono drewno na węgiel. Pozwoliło to na wyprodukowanie lepszych, bardziej wydajnych i szybszych lokomotyw, jak np. 1'C1'- Prairie czy No. X45, która była eksportowana do Japonii.

W okresie wojny domowej w Ameryce w latach 1861 – 1865 rozbudowa kolei żelaznej stała się siłą przetargową w walce politycznej. Została nawet wydana przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1862 roku ustawa o budowie kolei. 10 maja 1869 roku po sześciu latach budowy, dwie biorące w tym przedsięwzięciu spółki, Central Pacific Railway i Union Pacific, spotkały się w Promontory Piont w stanie Utah. Połączenie Atlantyku na wschodzie i Pacyfiku na zachodzie USA stało się faktem. Trasa liczyła 3000 km. Warto dodać, że ostatni hufnal (gwóźdź), wykonany został ze szczerego złota i wbił go Leland Stanford, prezes Central Pacific. Przejazd lokomotywy Jupiter otworzył tę trasę.

W ten sposób w znacznym stopniu podniósł się komfort podróży, zamieniono kryte wozy na pociągi. Zdobywanie Dzikiego Zachodu również nabrało tempa.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę