Menu

Początki kolei - część VII

Lokomotywa No. 4468 Mallard w National Railway Museum w York fot. PTG Dudva, wikipedia.org Lokomotywa No. 4468 Mallard w National Railway Museum w York fot. PTG Dudva, wikipedia.org

Po spektakularnych sukcesach lokomotyw parowych na świecie i coraz większej ilości tras kolejowych przyszedł czas na wprowadzanie nowych ulepszeń.

I tak w 1920 roku konstrukcja autorstwa sir Nigela Gresleya, o nazwie Mallard, którą wyróżniał opływowy kształt, ustanowiła rekord świata na trasie testowej w Anglii, osiągając prędkość 203 km/h. Do dnia dzisiejszego żaden pociąg o napędzie parowym nie pobił tego wyniku.

Zaczęły powstawać lokomotywy wyposażone we wskaźnik prędkości, jak np. Flying Scotsman (Latający Szkot).

W USA w 1884 roku opatentowano przegubowe lokomotywy z czterocylindrowym zespołem napędowym, autorem tego wynalazku był Anatole Mallet. Ten nowatorski pomysł znalazł swoje zastosowanie w parowozach Big Boy, jeżdżących pod szyldem Union Pacyfic. I właśnie lokomotywy tego przewoźnika, a konkretnie modele 2'D były największymi pojazdami parowymi, jakie kiedykolwiek powstały. Były w stanie ciągnąc na bardzo dalekie odległości pociągi ważące nawet 7000 ton. Zastosowanie takich unowocześnień, jak automatyczny dozownik pary z podgrzewaczem czy dłuższe kotły pozwoliło na zwiększenie mocy i prędkości. I dopiero w XXI wieku wyniki tych lokomotyw zostały pobite.

Od 1929 roku coraz większe znaczenie miał również kształt pociągów i prędkości jakie mogły osiągać. W 1936 roku Niemcy pobili nowy rekord – 199 km/h, za pomocą modelu DRG – Baureihe 05-001 i jego bardzo opływowego kształtu łamiącego opór powietrza. Ameryka nie mogła pozostać w tyle i też zaczęła wprowadzać ulepszenia. Ich pociągi Hiawathas, przemierzające trasę Chicago, Milwaukee, St Paul and Pacific Railroad z średnią prędkością 129 km/h, były najszybszymi pociągami parowymi na świecie. Tym sposobem Ameryka zapewniła sobie pewne miejsce w historii projektowania lokomotyw.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę