Menu

Prawie 2 mln osób bezpieczniejsze na przejazdach kolejowych

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

Ponad 1,5 miliona osób obejrzało film „Jeden przejazd za daleko”. Od tygodnia sonda uliczna MaturaToBzdura.tv 300 tys. osób przypomniała o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szukają każdej możliwości, by skłonić kierowców do bezpiecznych zachowań. Niestety nie wszyscy mogą być bezpieczni ponieważ … nie znają znaków !

Czym są rogatki? Jak zachować bezpieczeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Jaka jest droga hamowania pociągu? – m.in. na takie pytania odpowiadali uczestnicy programu Matura To Bzdura. W nagraniu sprawdzono wiedzę o ruchu drogowym – szczególnie z bezpieczeństwa na przejazdach. Dlaczego ta akcja? Bo do 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. To skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek.

Po przepytaniu w najnowszym odcinku Matura To Bzdura kilkunastu osób, z których większość posiada prawo jazdy, widać, że wiedza dotycząca np. zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych jest zdecydowanie za mała. Mamy nadzieję, że każda osoba, która zobaczy najnowszy odcinek programu, pozna lepiej zasady ruchu drogowego, abyśmy wszyscy byli bezpieczni na drogach - mówi Adam Drzewicki, pomysłodawca programu Matura To Bzdura.

Poza specjalnym odcinkiem programu, przygotowany został również interaktywny quiz, w którym od 17 kwietnia na MaturaToBzdura.tv. można sprawdzić wiedzę o ruchu drogowym.

Youtuberzy walczą o bezpieczeństwo na przejazdach

W ubiegłym roku, w ramach współpracy Polskich Linii Kolejowych z youtuberami powstały cztery filmy, które odtworzono blisko 1,5 mln razy. To materiały przygotowane przez Cyber Mariana - „Jeden przejazd za daleko” i „od kuchni” oraz filmy Iwony Blecharczyk - Trucking Girl (wideo 1, wideo 2).

Znajomość przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.

Monitoring ujawnia błędy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. coraz bardziej podnoszą poziom zabezpieczeń na styku toru i drogi. To m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań bezkolizyjnymi wiaduktami lub tunelami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców.

Przestrzeganie przepisów to deklaracja: "jestem osobą godną zaufania" – nie tylko "wiem i deklaruję", ale przede wszystkim "respektuję" – mówi Maria Rotkiel, psycholog.

#SzlabanNaRyzyko – jedna z największych kampanii w Europie

Kampania w mediach społecznościowych do młodzieży i dorosłych, to jedno z wielu działań PLK w ramach „Bezpiecznego przejazdu”. Spółka wykorzystuje także: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, informacje w mediach, akcje Straży Ochrony Kolei. Ważne są także i materiały spotkania dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania, jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). W 2016 r. PLK były jednym z laureatów konkursu UTK „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Więcej informacji o kampanii: www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w social mediach pod hasłem #SzlabanNaRyzyko

MaturaToBzdura.tv to znana polska sonda uliczna w YouTube. Program obejrzano już ponad 135 mln razy.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę