Menu

Niebieskie miejsca parkingowe przed dworcami

fot. www.utk.gov.pl fot. www.utk.gov.pl

Do końca czerwca wszystkie miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnością powinny być pomalowane na niebiesko. Nowe wymogi dotyczą nie tylko dróg publicznych, ale także dróg wewnętrznych i parkingów na terenach dworców czy stacji kolejowych.

Ze zmian z pewnością ucieszą się osoby z niepełnosprawnościami, które dojeżdżając do dworców, korzystają z transportu indywidualnego. Nowe oznakowanie miejsc parkingowych przewidzianych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością ułatwi im dostęp m.in. do obiektów kolejowych. Dotychczasowe, mniej zauważalne oznakowanie powodowało, że miejsca te były trudne do odnalezienia bądź były zajmowane przez osoby nieuprawnione.

Opisane wymogi wynikają z nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 r., w którym został określony termin przejściowy na poprawę dotychczasowego malowania poziomego dróg – do 30 czerwca 2017 r. W rozporządzeniu czytamy, że na parkingach należy przewidzieć stanowiska przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, które powinny mieć niebieską nawierzchnię .

Nowe prawo dotyczy nie tylko zarządców dróg publicznych, ale także zarządców obiektów kolejowych. Prawo o ruchu drogowym stanowi bowiem, że zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami i podlega oznakowaniu wynikającemu z ustawy oraz rozporządzeń. Ustawa o drogach publicznych doprecyzowuje zaś, że drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych ciągów komunikacyjnych, są drogami wewnętrznymi.

Przepisowe wymiary czołowego miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej powinny wynosić co najmniej 3,6 m (szerokość) x 5 m (długość).

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę