Menu

UMWD: Rozwijamy Wrocławską Kolej Aglomeracyjną

fot. umwd.dolnyslask.pl fot. umwd.dolnyslask.pl

Samorząd Województwa konsekwentnie rozbudowuje Wrocławską Kolej Aglomeracyjną, która już dzisiaj każdego dnia przewozi ok. 55 tys. pasażerów. W najbliższych latach ta liczba może się nawet podwoić. Miesiąc temu ponad 20 podwrocławskich gmin podpisało porozumienie w sprawie jej rozbudowy. Od dzisiaj sygnatariuszem porozumienia jest również Gmina Wrocław - czytamy na stronie internetowej UMWD.

Samorząd województwa od kilku lat intensywnie pracuje nad rozwojem sieci połączeń kolejowych w całym regionie. W efekcie podejmowanych działań na przestrzeni 3 ostatnich lat liczba pasażerów korzystających z kolei na Dolnym Śląsku podwoiła się i w 2017 roku przekroczy 22 mln.

Wrocławska Kolej Aglomeracyjna to dzisiaj prawie 20% całego kolejowego ruchu pasażerskiego na Dolnym Śląsku. Istniejąca infrastruktura, potrzeby komunikacyjne stolicy Dolnego Śląska i jego otoczenia oraz rosnący problem zanieczyszczenia powietrza i smogu powodują, że potencjał do dalszego rozwoju jest bardzo duży.

Wykorzystanie tego potencjału wymaga dodatkowych nakładów finansowych na poprawę infrastruktury kolejowej, poszerzenia oferty przewozowej oraz jej skoordynowania z ofertą poszczególnych gmin, a także zapewnienia możliwie najbardziej komfortowych warunków przejazdów. Pierwszy z poruszanych aspektów to głównie domena PKP. Pozostałe są przedmiotem działań samorządu województwa oraz jego współpracy z samorządami lokalnymi.

Podpisane miesiąc temu porozumienie gwarantuje udział 20 samorządów gminnych w finansowaniu dodatkowych połączeń kolejowych Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzisiejsze porozumienie samorządu województwa z gminą Wrocław to naturalne uzupełnienie zarówno rozmów prowadzonych z innymi samorządami, jak i trwającego już od wielu miesięcy dialogu dotyczącego tworzenia Kolei Miejskiej we Wrocławiu jako części Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Właśnie do współpracy przy dalszym rozwoju i rozbudowie Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej dołączyła Gmina Wrocław. Oznacza to, że jeszcze w tym roku zwiększy się liczba połączeń na trasie naszej aglomeracji. Pod względem wzrostu liczby pasażerów Dolny Śląsk jest liderem w całym kraju. Przez ostatnie trzy lata liczba połączeń aglomeracyjnych wzrosła ze 136 do 170 par pociągów, to 340 połączeń każdego dnia – podkreśla Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa.

Oprócz wspólnego finansowania przejazdów, ze strony samorządowców padła także deklaracja o zapewnieniu lepszej koordynacji tych połączeń z istniejącą ofertą lokalnej komunikacji publicznej.

Dolnoślązacy, w tym wrocławianie, coraz chętniej wybierają podróż koleją, zarówno dojeżdżając do stolicy regionu, jak i poruszając się w jej granicach administracyjnych. Dlatego rozwój i rozbudowa systemu połączeń w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej jest wzywaniem i szansą, którą należy wykorzystać – mówi Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia.

Sygnatariusze listu intencyjnego:

- Gmina Wrocław

- Gmina Borowa,

- Gmina Czernica,

- Gmina Długołęka,

- Gmina Miękinia,

- Gmina Oława,

- Gmina Wisznia Mała,

- Gmina Żórawina,

- Gmina Malczyce,

- Gmina Brzeg Dolny,

- Miasto i Gmina Brzeg Dolny,

- Miasto i Gmina Jelcz Laskowice,

- Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie,

- Miasto i Gmina Oborniki Śląskie,

- Miasto i Gmina Prusice,

- Gmina Siechnice,

- Miasto i Gmina Strzelin,

- Miasto i Gmina Środa Śląska,

- Miasto i Gmina Trzebnica,

- Miasto i Gmina Wołów,

- Miasto i Gmina Żmigród,

- Miasto Oleśnica,

- Miasto Oława

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę