Menu

Przejazdy kolejowo-drogowe - nie do slalomów!

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

Ignorowanie znaku stop, przejazd pod opadającymi zaporami oraz slalom miedzy rogatkami, to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach. Negatywne zachowania kierowców, którzy powodują 98% wypadków powstrzymuje kampania społeczna Bezpieczny przejazd - Szlaban na Ryzyko! Tego lata PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły 251 akcji ostrzegających. 20 tys. ulotek, filmy i działania w mediach społecznościowych przypominają o bezpieczeństwie.

Trwa wakacyjna akcja „Bezpieczny Piątek”. 28 lipca kolejarze już po raz szósty tego lata patrolują i kontrolują sytuacje na przejazdach kolejowo-drogowych. To działania w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! Zaangażowana jest Straż Ochrony Kolei oraz policja. Funkcjonariusze sprawdzają przekraczanie skrzyżowań torów z drogą przez kierowców i pieszych oraz przypominają o bezpieczeństwie.

- Przypominamy, że znak stop nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed przejazdem, nie wolno ignorować czerwonych świateł zapowiadających przejazd pociągów, a slalom miedzy rogatkami to najkrótsza droga do tragedii. Rozsądek i postępowanie według przepisów jest gwarancją bezpiecznych podróży nie tylko podczas wakacji – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tego lata tylko akcje „Bezpieczny Piątek” zorganizowano już na ponad 250 przejazdach kolejowo-drogowych. Do kierowców trafiło ponad 20 tysięcy ulotek. Funkcjonariusze SOK i policji pouczyli za nieprawidłową jazdę 655 kierowców i pieszych. Przeprowadzono 157 kontroli trzeźwości, a 327 osób - szczególnie rażąco naruszających bezpieczeństwo - ukarano mandatami. PLK apelują do kierowców także w mediach społecznościowych, są filmy i konkursy. Ponadto o zasadach bezpieczeństwa przypominają warsztaty dla ośrodków szkoleń kierowców, a także prezentacje na monitorach dworcowych i w pociągach.

„Bezpieczny Przejazd…”, czyli Szlaban na Ryzyko!

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko” (www.bezpieczny-przejazd.pl) prowadzona jest już dwanaście lat. O jej znaczeniu świadczą patronaty. Tegoroczna trzynasta edycja otrzymała patronat Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Wspierają ją przewoźnicy oraz organizacje pozarządowe. Celem kampanii jest ograniczanie negatywnych zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych. Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko! jest jedną z największych w Europie.

Kampania w liczbach (styczeń – czerwiec 2017):

- 296 prelekcji edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego

- 128 akcji ulotkowych i prewencyjnych na przejazdach/przejściach (w tym 98 w ramach projektu „Bezpieczny piątek)

- 45 imprez plenerowych

- 41 000 odbiorców kampanii informacyjnej ze wskazówkami dla pieszych i kierowców na Facebooku

- 3 warsztaty dla Ośrodków Szkoleń Kierowców z zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych

- 5 symulacji zderzenia lokomotywy z samochodem

- konkurs „Nakręć się na bezpieczeństwo” promujący bezpieczeństwo na terenie kolejowym

- quiz wiedzy promujący bezpieczeństwo na terenie kolejowym w social mediach

- kampania spotowa na ekranach LCD w placówkach pocztowych

- kampania realizowana we współpracy z programem MaturaToBzdura.tv

- 417 000 wyświetleń odcinka o bezpieczeństwie programu MaturaToBzdura.tv

- 11 przewoźników kolejowych zaangażowanych w akcję ulotkową w pociągach

- 86 000 ulotek rozdystrybuowanych wśród pasażerów pociągów

- 27 000 poradników ze wskazówkami dystrybuowanych wśród pieszych i kierowców

- 504 000 wyświetleń filmu o niewłaściwym zachowanie kierowcy na przejeździe

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę