Menu

Firma Stadler dostarczy 71 EZT dla Kolei Mazowieckich

fot. Alan Czekierda fot. Alan Czekierda

W ogłoszonym 1 czerwca postępowaniu przetargowym na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla KM, stanęło trzech producentów taboru: Newag, Stadler Polska i konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki - informuje spółka.

Najtańsza w postępowaniu była oferta konsorcjum Pesy i ZNTK, która opiewała na 2,17 mld zł. Stadler zaoferował cenę 2,21 mld zł brutto. Najdroższa była oferta nowosądeckiegoproducenta – 2,73 mld zł brutto. Rozstrzygnięcie przetargu było wstrzymane do czasu rozpatrzenia przez Krajową Izbę Odwoławczą skarg Pesy i Newagu na wymagania techniczne postawione przez przewoźnika.

Złożone przez producentów oferty były oceniane według piętnastu kryteriów. Kryterium dotyczące kosztów utrzymania stanowiło 50 proc. Stadler Polska uzyskał najwyższą notę - ponad 99 punktów. Za nim uplasowało się konsorcjum Pesy i ZNTK Mińsk Mazowiecki , uzyskując wysoki wynik - blisko 88 punktów. Trzeci w ocenie był Newag z liczbą ponad 79 punktów.

- Wszystkie trzy złożone oferty były interesujące i za nie dziękuję. Niestety, mogliśmy wybrać tylko jedną i najkorzystniejszą dla Kolei Mazowieckich propozycję, według ściśle określonych kryteriów, a tę złożyła firma Stadler. Gratulacje. Liczymy na rychłe podpisanie umowy z wybranym dostawcą elektrycznych zespołów trakcyjnych i czekamy na dostarczenie pierwszych pojazdów pod koniec 2018 roku - mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Realizacja zamówienia będzie się odbywać w trzech etapach:

do 2018 r. - dostawa sześciu pięcioczłonowych ezt,

do 2019 r. - dostawa 10 dwuczłonowych ezt,

w latach 2019 - 2022 zakup 55 sztuk pięcioczłonowych.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę