Menu

Szybciej i bezpieczniej dzięki wymianie 245 rozjazdów

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują program wymiany rozjazdów na sieci kolejowej. Zarządca infrastruktury podpisał drugą umowę na wymianę 142 rozjazdów w sześciu województwach m.in. na stacji w Elblągu, Bronowie, Zielonczynie, Poznaniu i Białogardzie. Inwestycja zapewni bezpieczniejszą i sprawniejszą podróż koleją. Łącznie w ramach projektu rozjazdowego PLK wymienią 245 rozjazdów.

Projekt rozjazdowy obejmuje montaż 245 nowych rozjazdów zlokalizowanych na 21 liniach kolejowych i 55 posterunkach ruchu w 12 województwach. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie sprawnego przejazdu pociągów. Rozjazd jest ważnym elementem infrastruktury kolejowej umożliwiającym przejazd pociągów z jednego toru na drugi. Po zakończeniu inwestycji zwiększy się komfort podróży i prędkość przejazdu przez wymienione rozjazdy.

Celem Krajowego Programu Kolejowego jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Projekty związane z wymianą rozjazdów oraz elementów infrastruktury kolejowej tworzą nowe możliwości sieci kolejowej w Polsce i lepsze warunki obsługi pociągów w relacjach zarówno regionalnych jak i międzynarodowych – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podpisana w marcu umowa za ponad 127 mln netto obejmuje wymianę 142 rozjazdów na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. To część dużego projektu – pierwszą umowę, za ponad 80 mln zł netto na wymianę 103 rozjazdów w województwach południowej Polski, PLK podpisały w grudniu 2017 r.

Nowe rozjazdy poprawią płynność ruchu pasażerskiego i towarowego oraz podniosą poziom bezpieczeństwa. To jedno z wielu zadań Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które likwidują punktowe ograniczenia prędkości i krok po kroku skracają czas podróży koleją – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Stare rozjazdy i przylegające do nich odcinki torów zostaną zdemontowane i zastąpione przez nowe. Ponad połowa wszystkich rozjazdów zostanie dostarczona na miejsce budowy na specjalnych wagonach-platformach w gotowych blokach. To gwarantuje sprawną wymianę.

Nowe urządzenia zapewnią sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich składów towarowych, które pojadą bardziej ekonomicznie bez konieczności zmiany prędkości – nawet 120 km/h. Dla zapewnienia sprawnego przejazdu pociągów zimą, rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczne ogrzewanie. Gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu, czyli dobre działanie urządzeń i bezpieczeństwo ruchu kolejowego w trudnych warunkach pogodowych.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” finansowana jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykona konsorcjum firm Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o., i Schweerbau GmbH&Co KG oraz SBM Sp. z o.o. Montaż wszystkich 245 rozjazdów zaplanowany jest do końca tego roku.

Wymiana rozjazdów dla poprawy bezpieczeństwa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują realizację programu wymiany rozjazdów. W 2015 r. w ramach programu rozjazdowego zarządca infrastruktury zamontował 697 nowych rozjazdów na 31 liniach kolejowych i 142 posterunkach ruchu w 14 województwach. PLK wymieniają rozjazdy również podczas prac modernizacyjnych, prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Tylko w 2017 roku w ramach inwestycji zabudowano ich prawie 600.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę